КОМПАРАТИВНИЙ АНАЛІЗ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ПОЛЬЩІ ТА УКРАЇНИ: ІМПЛІКАЦІЇ ДЛЯ МІЖНАРОДНОГО БІЗНЕСУ
DOI:
https://doi.org/10.53920/ES-2025-2-8Ключові слова:
соціально-економічний розвиток, компаративний аналіз, макроекономічні показники, міжнародні рейтинги, міжнародні індекси, міжнародний бізнес, Польща, УкраїнаАнотація
У сучасних умовах глобалізації та інтеграції національних економік до світового ринку міжнародний бізнес дедалі більше залежить від соціально-економічної стабільності, інституційної стійкості та інвестиційної привабливості окремих країн. Польща та Україна мають стратегічне значення для міжнародного бізнесу у Східноєвропейському регіоні. У цьому контексті порівняльний аналіз соціально-економічного розвитку Польщі та України є необхідним для виявлення факторів успішної трансформації, ідентифікації ризиків і можливостей, а також для формування ефективних стратегій виходу на ці ринки.
Метою статті є здійснення компаративного аналізу соціально-економічного розвитку Польщі та України на основі ключових макроекономічних показників і міжнародних індексів з метою виявлення структурних відмінностей, інституційних переваг та викликів, що мають значення для міжнародного бізнесу.
Для досягнення поставленої мети у статті використано загальнонаукові і спеціальні методи дослідження, зокрема метод логічного абстрагування, аналіз і синтез, дедукції, математичний, статистичний та графічно-аналітичний метод.
У статті здійснено порівняльний аналіз соціально-економічного розвитку Польщі та України на основі ключових економічних індикаторів та ряду індексів міжнародних рейтингів. Результати аналізу та дослідження вказують на ключові переваги Польщі на світовій арені, зокрема стабільність інституцій, членство в ЄС та високий рівень інвестиційної безпеки, тоді як Україна, незважаючи на значний потенціал, стикається з численними викликами, пов’язаними з політичною нестабільністю, війною, корупцією та недосконалістю інституційного середовища. Визначено низку імплікацій для ефективного ведення міжнародного бізнесу Україні та Польщі, що стосуються покращення інституційної спроможності, забезпечення прозорості регуляторного середовища та мінімізації ризиків інвестиційної діяльності, та можуть слугувати орієнтиром для стратегічного планування діяльності міжнародних компаній у регіоні та формування політик держав, спрямованих на покращення бізнес-клімату.